Facebook

Facebook

wtorek, 26 września 2017

Wycieczka ekologiczna klas trzecich

13 września wybraliśmy się na wycieczkę ekologiczną na szlaki Beskidu Śląskiego. Przewodnikiem był Pan Zdzisław Koń, który przeprowadził na szlaku żywą lekcję przyrody. 

Bardzo ciekawie opowiadał nam o ekosystemie Beskidu oraz przekazał zasady praktycznego zachowania "proekologicznego" czyli przestrzegania zasad ochrony przyrody na szlaku.

Dojechaliśmy na parking obok leśnictwa Jaworze, gdzie wkraczamy w las.

Rozpoczynamy podejście zboczem Ostrego (658 m). W czasie przerw pan przewodnik opowiada nam o spotkanych ciekawostkach oraz powtarzamy warstwy lasu i nazwy drzew które mijamy w czasie wędrówki.

Za punktem widokowym na grzbiet Wysokiego i Pogórze Śląskie docieramy zakosem na grzbiet koło pomnika Heinricha Richtera (1850-1921), komendanta bielskiej straży pożarnej i szefa związku straży pożarnych Śląska Austriackiego.

Kontynuujemy wspinaczkę zboczem kolejnego grzbietu – Wielkiej Polany (787 m), z wyrębów widać szczyt Palenicy i położone w dole Jaworze. 

Podchodzimy razem z nim dość stromo przez polanę Pod Błatnią, skąd rozpościera się widok na grzbiet Szyndzielni, pasmo Groniczków Beskidu Małego i leżące w dole Bielsko-Białą. 
Obok przekaźnika opuszczamy linię grzbietu pod szczytem Błotnego (917 m) i wkraczamy na teren gminy Brenna. Docieramy do schroniska Na Błatniej (880 m).

Szlak żółty biegnie dalej na Klimczok, a my schodzimy szlakiem zielonym do Brennej.

W czasie wędrówki podziwialiśmy nie tylko piękne widoki ale także okazałe mchy, porosty, grzyby, żuki oraz dzieło kornika. Piękno przyrody zachwycało nas na każdym kroku.

Pogoda dopisała i wszyscy wrócili zadowoleni i z nowymi wiadomościami!Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza